Predyspozycje

Rodzic powinien jak najwcześniej zastanowić się, jakie predyspozycje ma jego dziecko. Predyspozycje czyli wrodzone zdolności do robienia czegoś dużo mówią o człowieku. Nie zmuszajmy dziecka, które nie lubi rysować i malować do uczestnictwa w kółku plastycznym dlatego, że uważamy, że to rozwojowe zajęcia. Ludzie są różni, mają różne talenty i na pewno dziecko nie będzie szczęśliwe, kiedy będzie zmuszona do uczestnictwa w zajęciach, których nienawidzi. Oczywiście są granice tego kiedy dziecko może decydować o sobie i o swoich dodatkowych zajęciach. Jeżeli nasze dziecko nienawidzi sportu, a jedyną aktywnością jaką uznaje jest klikanie myszką komputerową to oczywiście nie należy temu ulegać. Należy jednak znaleźć taki sport, który dziecko polubi. Z pewnością jest to możliwe, bo każdy człowiek pewne rzeczy lubi bardziej, a inne mniej. Ważne też, by nie obarczać dziecka nadmierną ilością obowiązków, którym nie będzie ono w stanie podołać. Na pierwszym miejscu musi być nauka i szkoła: podstawowa, gimnazjum czy szkoła ponadgimnazjalna. Inne zajęcia to zajęcia dodatkowe, na które trzeba znaleźć czas i siłę po lekcjach, nauce i odrobieniu prac domowych, o ile dziecku wystarczy na to czasu i sił.